Poznaj historię powstania Blackjacka

Historia gry karcianej Blackjack

Poznaj historię powstania jednej z najpopularniejszych gier hazardowych w kasynach naziemnych i internetowych jaką jest Blackjack.

Nie da się ukryć, że jedną z najpopularniejszych gier hazardowych w historii jest blackjack. ta prosta gra karciana cieszyła się, nadal i zapewne przez wiele lat będzie cieszyć się ogromnym zainteresowaniem graczy kasyn naziemnych i internetowych. Jaka jest jej historia?

Początki Blackjacka

Początki BlackjackaChoć wielu historyków i naukowców dokonało dogłębnych badań historycznych i analiz, niestety nie udało im się do końca odkryć początków tej gry karcianej. Trudno dokładnie ustalić miejsce jak i czas, w którym została ona wymyślona. Istnieje jednak kilka hipotez, które często nakładają się na siebie. Wedle niektórych z nich początkiem blackjacka była gra karciana "chemin de fer" oraz "french ferme". Były to dwie podobne do siebie gry, z których połączenia powstała kolejna. W niektórych regionach nosiła ona także nazwę "vingt-et-un", co oznaczało po prostu 21. To właśnie ona jest dziś uznawana za protoplastę blackjacka. Inni badacze przyjmują, że pierwowzorem blackjacka była włoska gra „siedem i pół”. Rozgrywka w niej odbywała się za pomocą jedynie kilku kart, których wartości liczono jako połowy. Osoba, która przekroczyła ustaloną ilość punktów, przegrywała.

Jednak mimo wszystko przyjmuje się powszechnie, że owa gra została wymyślona w XVIII wieku we Francji, a jej niezwykle duża popularność oraz wzrost zasięgu spowodowanego nowymi środkami transportu sprawił, że była obecna nie tylko na wielu dworach europejskich, lecz także w środowiskach mieszczańskich. Kiedy w Europie zaczęto otwierać pierwsze domy hazardowe, kasyna, gra ta oczywiście stała się jednym z głównych ich punktów. Z czasem gra zawędrowała za ocean, gdzie znalazła idealne środowisko. Wiele salonów na Dzikim Zachodzie, pierwsze duże kasyna, a w końcu otwarcie Las Vegas to kamień milowy dla tej gry karcianej. Kasyna chcąc zachęcić większą ilość osób do gry, zdecydowały się na stworzenie specjalnej promocji. Jeśli ktoś w trakcie gry utrafił na czarnego asa i waleta, to nie tylko wygrywał standardową stawkę, lecz mógł liczyć na specjalną wygraną. Taka promocja sprawiła, że blackjack nagle stał się jedną z najważniejszych domen amerykańskich kasyn naziemnych. Choć po pewnym czasie promocja została zniesiona, to jednak nazwa upowszechniła się i do dziś używa się terminu blackjack.

To jednak był początek wielkiego triumfu tej gry. Wiele osób do tej pory niechętnych hazardowi zwróciło na grę uwagę po Casinoopublikowaniu artykułu Rogera Baldwina pt. „Optymalna strategia Blackjacka” w American Statistic Association. Jednak prawdziwe poruszenie wywołała książka Edwarda O. Thorpa pt. „Beat the Dealer: Strategy for the Game of Twenty-One”. W książce obok informacji statystycznych i opisu samej gry znalazło się także zaprezentowanie metody liczenia kart, która wykorzystywana jest do chwili obecnej. O popularności tego dzieła niech świadczy fakt, że szybko wskoczyło na pierwsze miejsce bestsellerów na liście New York Timesa. Miało to miejsce w 1963 roku. Od tego czasu coraz więcej osób przybywało do kasyn w celu gry w blackjacka.

Zmiany technologiczne sprawiły, że pod koniec XX wieku na komputery trafiły pierwsze elektroniczne wersje blackjacka, a dziś ta gra karciana obecna jest online w wielu kasynach i na stronach związanych z hazardem. Mamy okazję grywać zarówno z komputerem jak i w coraz większej ilości kasyn korzystać z pokoi na żywo, które stanowią połączenie standardowego stołu do kasyna z elektroniką. Co czeka nas za kilka lat?